Foto

Virtuālajā vidē tiekas Rīgas un Latgales NVO un pašvaldību pārstāvji

Lai iepazīstinātu, kā Latgalē šobrīd sokas NVO, ko dara NVO sektors, ar ko vēlas draudzēties un īpaši – kā NVO šajā pandēmijas laikā spēj mainīties un atrast risinājumus tālākai darbībai, 7. maijā tiešsaistē norisinājās Rīgas NVO nama organizēta Rīgas un Latgales reģiona NVO pieredzes apmaiņas un tīklošanās konference.

NVO nama prezentācija 

Virtuālajā vidē tikās pašvaldību un NVO pārstāvji no Rīgas, Daugavpils, Rēzeknes, Dagdas, Preiļiem, Līvāniem un citām vietām.

Konferences moderators Oskars Zuģickis iezīmēja NVO aktivitāti Latgalē, - raugoties Latvijas kontekstā, tā nedaudz ir samazinājusies. Šobrīd Latgalē darbojas 2083 nevalstiskās organizācijas. Latgales reģionā pilsoniskā aktivitāte ir uz pusi zemāka nekā Rīgā, un NVO centriem jāiegulda lielas pūles, lai rosinātu iedzīvotājus iesaistīties. Latgales NVO sektoram raksturīgi, ka lielākā daļa dalībnieku ir pašvaldību, bibliotēku, skolu, reliģisko draudžu pārstāvji.

Pagājušā gadā Latgalē tika rīkoti 8 iedzīvotāju forumi, kuros apkopoja iedzīvotāju skatījumus Latgales attīstībai. Rezultātā 68 priekšlikumi ir iesniegti Latgales attīstības rīcības plānam.

Kopējā konferences un Latgales reģionu raksturojošā prezentācija

Daugavpilī darbojās vairāk nekā 600 NVO. Dome sadarbojas, iesaista un atbalsta NVO. Piemēram, sabiedrisko organizāciju fondā  Daugavpils NVO var saņemt finansējumu 1000 eiro apmērā savām aktivitātēm – pasākumiem vai  braucieniem. Daugavpilī biedrības aktīvi rīko pasākumus, iesaistās pilsētas svētkos, kultūras aktivitātēs, dome arī sniedz atbalstu projektu sagatavošanā. Jauniešu neformālās izglītības centrs ir vieta, kur organizācijas var saņemt telpas par brīvu, ja ir aktīvas un rīko pasākumus. Šobrīd tur darbojas 28 biedrības. Vairākums NVO Daugavpilī darbojās sociālajā, kultūras vai neformālās izglītības jomās. Tiek organizēta Brīvprātīgo nedēļa, kuras ietvaros NVO tiekas ar jauniešiem, lai iepazīstinātu ar brīvprātīgo darbu. Jauniešu festivāls “Arti šoks” ir pasākums, kur NVO satiekas ar uzņēmējiem un iedzīvotājiem, prezentējot savus darbus un iespējas.

Daugavpils semināra prezentācija

Preiļu novadā darbojas 90 sabiedriskās organizācijas. Pateicoties Preiļu NVO centra ilggadējām un neatlaidīgam darbam, preilēnieši zina, kas ir NVO un redz, ko var paveikt nevalstiskajā sektorā darbojošies iedzīvotāji. Darbīgas NVO aktīvi raksta projektus, un ieguvējs – viss Preiļu novads. Pašvaldība organizē īpašas pateicības pusdienas aktīvākajām NVO.

Rēzeknes pilsētas Nacionālo biedrību kultūras nams ir dibināts 2004. gadā. Tas  izveidots ar mērķi saglabāt, integrēt un attīstīt Rēzeknē dzīvojošo dažādo tautību kultūru, veicināt sabiedrības konsolidāciju, iepazīstināt sabiedrību ar nacionālo kultūru īpatnībām, organizēt pilsētnieku brīvā laika pavadīšanas iespējas.

Nacionālo biedrību kultūras nams

Viduslatgales pārnovadu fonds ir pirmais kopienas fonds Latgalē, kas darbojas Aglonas, Vārkavas, Riebiņu, Līvānu un Preiļu novados. Fonda mērķis ir sekmēt un attīstīt vietējās kopienas izaugsmi, mērķtiecīgas ziedošanas tradīcijas un kopienu filantropiju Latgalē.

Dagdas jauniešu biedrības „Dagne” mērķis - radīt labvēlīgus apstākļus dažādu sociālo grupu bērnu un jauniešu personības attīstībai, atbalstot to iniciatīvas un veicinot jauniešu līdzdalību sabiedriski nozīmīgos procesos vietējā, nacionālā un starptautiskā līmenī. Jauniešu biedrība ir veiksmīgi īstenojusi vairākus projektus. „Dagne” sadarbojas ar novada uzņēmējiem, regulāri veic labdarības akcijas un iesaistās novada sabiedriski nozīmīgajos procesos.

Biedrība “New East” darbojas kopš 2014. gada, galvenokārt – starptautiskā līmenī. Tās pamatā -  kultūras un izglītības programma, balstīta uz starpdisciplināru pieeju vietējo problēmu risināšanai, iesaistot iedzīvotāju potenciālu vides kultūras koda pārveidošanai. Biedrības īstenoto projektu mērķi ir attīstīt medijpratību, kritisko domāšanu, radošās industrijas, integrācijas procesus un kultūrvidi. Video par biedrību

Biedrība "Baltā māja" Līvānos darbojas turpat jau 25 gadus. Divi galvenie darbības virzieni – sociālo pakalpojumu sniegšana un projektu īstenošana. Gadu gaitā īstenoti vairāk nekā 100 gan lielāki, gan mazāki projekti. Pēdējos gados biedrība veido aktīvu sadarbību ar mazākumtautībām.

NVO nama kolektīvs izsaka pateicību par atsaucību, dalību un par tik dažādiem, iedvesmojošiem un saturīgiem pieredzes stāstiem!

Paldies biedrības “Dienvidlatgales NVO atbalsta centrs” koordinatoram Oskaram Zuģickim, Daugavpils pilsētas domes Jaunatnes nodaļas vecākajam jaunatnes lietu speciālistam Artjomam Pučinskim, Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras nama direktorei Svetlanai Semeņakai, Dagdas jauniešu biedrības “Dagne” vadītājam Aivaram Bačkuram, biedrības “New East” valdes loceklim Jorenam Dobkevičam,  Preiļu novada domes priekšsēdētājai Marutai Plivdai, biedrības “Viduslatgales pārnovadu fonds” valdes loceklei Evijai Caunei, biedrības "Baltā māja" vadītājai Ingunai Badunei!

Tiešsaistes pasākuma laikā visiem dalībniekiem bija iespēja piedalīties Kontakttirgū, norādot čatā savu organizāciju kontaktus turpmākai savstarpējai saziņai. Tie, kas iesaistījās, noslēgumā piedalījās balvas izlozē. Balvu – abonementu Zoom platformā saņēma Rēzeknes teātris “Joriks”.  Apsveicam uzvarētāju!

Noslēgumā dalībnieki atzina, ka savstarpējās pieredzes apmaiņa dažādu reģionu NVO un pašvaldībām ir vērtīga un nepieciešama, un šādi tīklošanās pasākumi jārīko regulāri, lai apmainītos ar informāciju un rastu iedvesmu turpmākai sadarbībai. 

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit