RĪGAS DOMES IZGLĪTĪBAS, KULTŪRAS UN SPORTA DEPARTAMENTS

IZGLĪTĪBA

KULTŪRA

SPORTS

INTEGRĀCIJA

KATALOGS

Foto

“Saknes debesīs” - NVO namā skatāma jauna izstāde

Līdz šā gada 2. martam NVO namā (Rīga, Ieriķu iela 43A) skatāma Sindijas Mačtamas personālizstāde “Saknes debesīs”. Izmantojot moderno, radītas ilustrācijas par seno - digitāli zīmējumi ar tēliem, kuros savijas fantāzija un arheoloģija, grafiski dizaini, kas apvieno senlatviešu zīmes kombinācijās, kas nes vienotu vēstījumu.

Māksliniece Sindija Mačtama par izstādi: “Esībai svarīga ir sakņu sajūta. Piederības sajūta. Bet vai saknes var būt tikai zemē? Baltieši var lepoties ar to, cik spēcīgi pieturējušies pie savām pagāniskajām saknēm. Kad pasaulslavenie vinkingi jau bija savus tempļus nojaukuši, lai to vietā celtu baznīcas, Baltijas pagāni kristietību vēl mazgāja nost Daugavā. Tomēr ilgajai nepakļaušanai ir arī savdabīgs mīnuss - par latviešu folkloru ir ārkārtīgi maz rakstītu materiālu, kas, savukārt, ļauj vaļu fantāzijai. Šos tēlus nosaukt par vēsturiskiem būtu gauži nepareizi. Šeit arheoloģiskie izrakumi savijas ar izdomu, aizpildot trūkstošos caurumus, kādu ir patiešām daudz. Tikpat svarīgi, cik neaizmirst veco, ir radīt jauno - stāstīt jaunus stāstus. Lai koks zeltu, saknēm jābūt dzīvām un jāturpina augt.”

Sindija Mačtama ir beigusi Ugāles vidusskolu un ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, vizuālās komunikācijas apakšnodaļā. Kopš 2014. gada pievērsusies latviešu folkloras izpētei un tās ilustrācijai, kurai autore izmanto datorgrafikas sniegtās iespējas. Izstāde “Saknes debesīs” ir autores pirmā personālizstāde un pirmoreiz rādīta jau 2015. gadā Rīgā, kur Baltās nakts ietvaros to papildināja arī instalācija “Es par tumsu nebēdāju”, taču pēc tam izstāde paspējusi paviesoties arī vēl citviet, katru reizi mazliet citādā izskatā. Arī šoreiz, vecākiem darbiem piepulcējušies jaunāki. Izstāde kalpoja arī par sākumu sadarbībai ar folkloras grupu “Vilkači”, kuras rezultātā tapa arī animēts mūzikas video “Izkaptiņa” par cilvēka cīņu ar pretdabisko vasaras saulgriežu naktī. Ar saviem darbiem autore piedalījusies arī grupu izstādēs, tostarp Ventspils mākslinieku izstādē “Rudens 2016” ar darbu “Māra” un “Idėja - daiktas 2016“ Viļņas akadēmijā, kur saņemta arī prēmija. Šobrīd, Ugāles Mūzikas un mākslas skolā apskatāma autores izstāde “3x10”. Darbi publicēti 2014. gada “Grafitto books” izlasē “Steampunk graphics” un 2018. gada mākslas un kultūras žurnālā “Jezga”.

Vairāk par mākslinieci: www.pekle.net. Izstāde NVO namā apskatāma, pateicoties Bolderājas Mūzikas un mākslas skolas atbalsta fonda un Valmieras muzeja atbalstam.

NVO nams apmeklētājiem atvērts darbadienās un sestdienās no plkst. 9.00 līdz 21.00. Laipni aicinām 1. un 2. stāva gaiteņos aplūkot izstādi “Saknes debesīs”!

Informāciju sagatavoja: Zinta  Gugane, RD Izglītības, kultūras un sporta departamenta Projektu un sabiedrības integrācijas nodaļas NVO atbalsta sektora projektu koordinatore, e-pasts: zinta.gugane@riga.lv

http://www.integracija.riga.lv/
https://www.facebook.com/RigasNVOnams/
https://twitter.com/NVOnams/

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit