Apstiprināts projekts "Rīgas NVO nams - nevalstisko organizāciju un pašvaldības sadarbības platforma"

2018. gada  4. aprīlī URBACT programmas Uzraudzības komitejas sēdē,  Bulgārijā tika apstiprināts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta labās prakses pārneses projekts “Rīgas NVO nams - nevalstisko organizāciju un pašvaldības sadarbības platforma" (ACTive NGOs). 

Rīga šajā projektā būs vadošais partneris un kopīgi ar partneriem vēl 6 Eiropas pilsētās veidos pieredzes apmaiņas un sadarbības tīklu.

Rīgas projekts ir viens no 25, kurš apstiprināts 44 labās prakses pārneses pieteikumu konkurencē. Projektu pieteikumus varēja iesniegt tikai tās pilsētas, kuras atzītas par Eiropas labās prakses pilsētām.

Rīga par Eiropas labās prakses pilsētu tika atzīta pagājušā gadā, kad starp 270 pieteikumiem URBACT programmā tika atlasītas 97 Eiropas pilsētu labās prakses,  un  NVO nams bija viena no tām. Nams tika novērtēts kā efektīvs nevalstisko organizāciju un pašvaldības sadarbības modelis, kas sekmīgi darbojas un kuru vērts rekomendēt kā paraugu citām pilsētām.

Projekta “Rīgas NVO nams - nevalstisko organizāciju un pašvaldības sadarbības platforma” svarīgākais mērķis ir attīstīt un pilnveidot NVO un pašvaldību sadarbības modeļus un dalīties ar Rīgas NVO nama labās prakses piemēru citās Eiropas pašvaldībās. Projekta sākuma stadijā Rīgas pārstāvji sadarbosies ar partneriem Sirakūzā (Itālija) un Santa Polā (Spānija), vēlāk projektā tiks piesaistītas vēl trīs pilsētas.

Mūsdienās viens no aktuālākajiem Eiropas pilsētu pārvalžu uzdevumiem ir meklēt efektīgas sadarbības formas un veidus ar NVO, kā arī mudināt savus iedzīvotājus kļūt pilsoniski aktīviem, izteikt priekšlikumus un iniciatīvas visdažādāko jautājumu kopīgai risināšanai. Rīgas pašvaldības radītā atbalsta platforma – NVO  nams ir veids kā pašvaldība risina šo arī Eiropā aktuālo problēmu. Nevalstiskās organizācijas ir neatsverams palīgs darbā ar sabiedrību, iedzīvotājiem un svarīgs jebkuras pašvaldības sadarbības partneris. Pieredzes apmaiņas pamatā būs abpusējs process - ne tikai Rīgai svarīgi ir nodot savu pieredzi, bet Rīgas pašvaldības un NVO pārstāvjiem ir būtiski mācīties un apgūt citu Eiropas pilsētu NVO un pašvaldības sadarbības formas un modeļus.

Rīgas URBACT labās prakses piemērs - NVO nams ir atslēga pilsētas nevalstisko organizāciju pārstāvju un pašvaldības sadarbībai. Lai veicinātu sabiedrības integrācijas un rīdzinieku līdzdalības procesus, 2013. gada 25. septembrī Rīgas dome atvēra NVO namu, kurā pulcēties sabiedriski aktīvajiem, visdažādākā vecuma, profesiju un tautību rīdziniekiem – nevalstisko organizāciju pārstāvjiem. NVO nams piedāvā resursus Rīgas organizācijām kapacitātes paaugstināšanai, informācijas, labās prakses un pieredzes apmaiņai, nozaru organizāciju sadarbības veidošanai, organizāciju aktīvistu apmācībai un jaunu organizāciju dalībnieku piesaistīšanai -  bez maksas. Nu jau turpat piecos darbības gados Rīgas NVO nams kļuvis par nozīmīgu palīgu un sadarbības partneri Rīgas nevalstiskajām organizācijām, nodrošinot ilgtermiņa atbalstu nevalstiskā sektora aktivitātēm. Kopā izdevies īstenot ne vienu vien nozīmīgu pasākumu, kas svarīgs ne tikai katrai organizācijai atsevišķi, bet arī plašākai sabiedrībai kopumā.

URBACT ir 2002. gadā dibināta Eiropas Teritoriālās sadarbības programma, kas atbalsta ilgspējīgu un integrētu pilsētvides attīstību pilsētās visā Eiropas Savienībā, Norvēģijā un Šveicē. URBACT ir kohēzijas politikas instruments, kuru līdzfinansē Eiropas Komisija (ERAF) un dalībvalstis/partnervalstis. Ar tīklošanos, pieredzes apmaiņu, zināšanu apguvi un dalīšanos ar zināšanām, URBACT programma atbalsta pilsētpolitikas veidotājus un īstenotājus visos pārvaldes līmeņos.

Projekta 1. fāzes kopējais budžets: 44 639.00 EUR, Rīgas daļa 17 150.00 EUR.

Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības URBACT III (2013-2020) programmas ietvaros un tiek finansēts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (85%) un Rīgas pašvaldības (15%) finansējumu.

Informācija par URBACT III (2013-2020) programmu:  www.urbact.eu

 

       

Informāciju sagatavoja:
Zinta  Gugane, RD Izglītības, kultūras un sporta departamenta Projektu un sabiedrības integrācijas nodaļas
starptautisko projektu koordinatore
e-pasts: zinta.gugane@riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit