Foto

Aicina iesūtīt foto ar dabas novērojumiem un 30.aprīlī piedalīties zibakcijā “Viena diena Latvijā"

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties dabas vērošanas zibakcijā, 30. aprīlī iesūtot zinātniekiem sezonālo dabas norišu attēlus.

2021.gada pavasaris Latvijas teritorijā ir bijis nedaudz vēlāks kā citus gadus, jo īpaši salīdzinot ar netipiski agro un silto pagājušā gada pavasari. Ja pavasaris ir agrs, tad augu attīstība notiek pakāpeniski un ilgāk, savukārt vēlos pavasaros – lapu plaukšana un ziedēšana iestājas strauji. Lai labāk izprastu dabas norises un reģionālās atšķirības, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes zinātnieki aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju iesaistīties zibakcijā.

Zibakcija “Viena diena Latvijā” notiks š.g. 30.aprīlī visā Latvijas teritorijā. Iedzīvotāji aicināti nofotografēt:

  • parastās ievas;
  •  āra bērza;
  • mājas ābeles tuvplānus. Vislabāk dienvidu pusē novietotos zarus acu augstumā.

Norādot apdzīvotas vietas pasta indeksu vai arī vietas koordinātes, ja ir zināmas, atsūtīt minēto augu sugu fotogrāfijas saziņas vietnē WhatsApp 28958538 vai uz e-pasta adresi gadalaiki2021@gmail.com.

Ja tuvumā nav atrodamas visas sugas, iedzīvotāji aicināti iesūtīt pieejamo sugu attēlus vai, piemēram, trīs āra bērza fotogrāfijas, kuri atrodami tuvākajā apkaimē. Fotogrāfiju daudzums nav limitēts.

Iesūtītie attēli tiks izmantoti fenoloģiskā (sezonālie notikumi dabā) modeļa pārbaudē – cik pareizi modelis ir prognozējis pavasara norises Latvijā? – un reģionālo atšķirību izvērtējumā. Ar rezultātiem ikviens interesents varēs iepazīties Zinātnieku nakts pasākumā, kurš notiks 30.aprīlī plkst. 18.30–23.00.

Iesaisties zinātnē!  #pavasaris2021 #ZinātniekuNakts

Sabiedrības iesaiste zinātnē (citizen science) ir plaši izplatīta prakse pasaulē, kura, pieaugot iegūto datu apjomam,  kļūst arvien populārāka. Fenoloģisko jeb dabas ritmu fiksēšana ir viena no vissenākajām formām, kā sabiedrība iesaistījusies zinātnē.

Detalizēta informācija pieejama Latvijas Universitātes mājaslapā.

Vairāk informācijas: Dr. ģeogr. vadošā pētniece Gunta Kalvāne. E-pasts: gunta.kalvane@lu.lv

Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitāte

 

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit