ACTive NGOs partneri gūst pieredzi pārvaldības, komunikācijas un lēmumu pieņemšanas aspektos

Projekta “Rīgas NVO nams - nevalstisko organizāciju un pašvaldības sadarbības platforma” (ACTive NGOs) partneri jau trešo reizi tikās un dalījās pieredzē starptautiskā seminārā, kas šoreiz notika  Sirakūzās (Itālija) – pilsētā ar bagātu kultūru un vēsturi.

2019. gada 29. un 30. oktobrī, kā ierasts, pulcējoties visiem projekta partneriem, URBACT vietējo atbalsta grupu partneriem un citiem interesentiem, notika intensīvs darbs seminārā “Pārvaldība, komunikācija un lēmumu pieņemšana” (Governance, communication and decision-making).

Kā jau vēsta nosaukums, īpaša uzmanība tika veltīta dažādiem nevalstisko organizāciju un pašvaldības telpu koppārvaldības modeļiem, komunikācijas rīkiem un lēmumu pieņemšanas platformām. 

Pasākumu ar savu klātbūtni pagodināja un to atklāja Sirakūzu pilsētas mērs Frančesko Italia (Franccesco Italia). “Uzticēšanās un zināšanu mijiedarbība starp publisko sektoru un iedzīvotājiem ir galvenie katras pilsētas attīstības priekšnosacījumi,” atzina mērs uzrunā.

Ekspertu sesijā ACTive NGOs vadošais eksperts Levente Poļjaks (Levente Polyak) uzsvēra semināra tēmas nozīmīgumu mūsdienās ikvienā Eiropas pilsētā, pieaicinātā eksperte Daniela Pati (Daniela Patti) konsultēja par vairākiem Eiropas Savienības finanšu instrumentiem sociālās ekonomikas aktivitāšu atbalstam. Savukārt divi URBACT programmas eksperti – Laura Kolini (Laura Colini) un Kristians Iaione (Christian Iaione) iepazīstināja ar sociālo inovāciju  iniciatīvām Barselonā (Spānija) un ilgtspējīgām un demokrātiskām inovācijām dažādās Eiropas pilsētās.

Nākamā sesijā, savu valstu darba grupu ietvaros, semināra dalībnieki apkopoja idejas par nevalstiskajām  organizācijām, kopienām un aktīviem iedzīvotājiem atvērtu publisko telpu iespējamiem pārvaldības modeļiem un efektīvām līdzpārvaldes struktūrām savās pašvaldībās.

Turpinājumā katras pilsētas vietējo atbalsta grupu dalībnieki, kas pārsvarā ir nevalstisko organizāciju pārstāvji vai kopienu aktīvisti, iepazīstināja ar izaicinājumiem un problēmām, ar kādām, ikdienā darbojoties, nākas saskarties. Savukārt pārējie dalībnieki sniedza ieteikumus un risinājumus nosauktajām problēmām, balstoties uz veiksmīgiem piemēriem no savu pilsētu pieredzes. Piemēram, nevalstisko organizāciju apvienība no Espo (Somija) norādīja uz jau 15 gadus pastāvošu, nemainīgu darbības koncepciju, kas jāpārskata, jāaktualizē atbilstoši mūsdienu situācijai, lai nodrošinātu veiksmīgu organizācijas turpmāko darbību. Jauniešu centrs Dubrovnikā (Horvātija) kā problēmu iezīmēja komunikācijas trūkumu starp dažādām publiskā sektora iestādēm, īpaši attiecībā uz pilsonisko  aktivitāšu projektiem, kuru fokusā sociālās vērtības. Savstarpējās uzticības veidošana starp pilsonisko un publisko sektoru joprojām ir aktuāla Braitonai un Havai (Lielbritānija). Santa Pola (Spānija) arī akcentēja nepietiekamu komunikāciju starp NVO. Vienas no Rīgas apkaimēm – Brasa – pārstāve jautāja, kā nodrošināt pilsoniskajām aktivitātēm nepieciešamās telpas, paredzot to uzturēšanu,  nepieciešamos finanšu un cilvēkresursus?

Otrās dienas rīts iesākās ar mācību vizītēm Sirakūzās – pilsoniskām aktivitātēm paredzēto telpu apmeklējumiem, iepazīstot to darbības modeļus un attīstības plānus. Semināra dalībnieki devās uz Pilsoņu namu (House of citizens) – vietu, kas paredzēta La Mazzarona apkārtnes iedzīvotāju iesaistei un līdzdalībai pasākumos. Jaunatnes centrs, kas atrodas Gražiellas apkaimē, Ortidžijā – vecpilsētā, izveidots, lai dotu iespēju gados jauniem ļaudīm īstenot savas intereses un projektus. Noslēdzot vizītes, Sirakūzu pašvaldības pārstāvis Nuncio Marino (Nunzio Marino) prezentēja Sirakūzu Pilsētvides centra (Siracusa Urban Center) darbības ideju, pašvaldības sadarbību ar NVO un izaicinājumiem, ar ko nākas sastapties.   

Iedvesmoti no redzētā un dzirdētā, semināra dalībnieki turpināja diskusiju par Sirakūzu izaicinājumiem, uzmanību veltot pilsētas iedzīvotāju aktivitātēm nepieciešamo telpu pārvaldības jautājumiem, piemēram, kā atrast publiskās telpas; kā sadalīt atbildību un izmaksas starp valsts un pilsonisko sektoru, vienlaikus nodrošinot telpu pārvaldību? Diskusijas laikā tika izvirzīti noderīgi iespējamie risinājumi.

Projekta ACTive NGOs gaita jau ir sasniegusi vidusposmu, tādēļ pēcpusdiena tika veltīta starpposma pārskata sesijai. Tās laikā dalībnieki varēja izteikt savu viedokli un akcentēt apzinātos vērtīgos labās prakses piemērus pirmajā projekta īstenošanas gadā.

Starptautiskā semināra otro dienu noslēdza projekta vadības grupas sanāksme, kurā tika pārrunāta projekta virzība un nākamo aktivitāšu laika plāns.

Kopā trešajā starptautiskajā seminārā “Pārvaldība, komunikācija un lēmumu pieņemšana” Sirakūzās piedalījās vairāk nekā 45 ieinteresēti un aktīvi dalībnieki.

Projektu Latvijā īsteno Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, tas norisinās URBACT labās prakses pārneses programmas ietvaros. Projekta gaitā Rīga kā vadošais partneris un 5 partnerpilsētas Eiropā veidos pieredzes apmaiņas un sadarbības tīklu.

Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības URBACT III (2014-2020) programmas ietvaros un tiek finansēts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (85%) un Rīgas pašvaldības (15%) finansējumu.

Vairāk informācijas: https://urbact.eu/active-ngos, Facebook: ACTiveNGOs, Twitter: @ACTiveNGOs,  Instagram:  active.ngos

                     

Galerijas

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit